Gå till navigering Gå till innehåll
  • N/A minuter läsning
  • Nyheter

Nya laddningsmöjligheter på Luleå Golfklubb

Nya laddningsmöjligheter på Luleå Golfklubb (1)

Luleå Energi fortsätter att bygga ut laddinfrastruktur för elbilar. Såväl publik laddning som laddning hemma och på jobbet. Det nyaste tillskottet i familjen publik laddning är två destinationsladdare vid Luleå golfklubb i Rutvik.

Laddstationerna har satts upp genom ett samarbete mellan Luleå Energi och Luleå Golfklubb och har en kapacitet på 22 kW per uttag.
- Destinationsladdare är en viktig del i vår satsning inom den publika laddinfrastrukturen. Genom goda samarbeten, likt det vi nu har med golfklubben, fortsätter vi den utbyggnad av laddningsmöjligheter som vi påbörjat i kommunen, säger David Mäki, affärsutvecklare Luleå Energi.

För Luleå Golfklubb är den nya installationen av laddstationer en del i klubbens satsning på miljö och hållbarhet.
- Laddstationerna är en del i vår satsning på miljö och hållbarhet. Vi är mycket tacksamma för att vi nu, tillsammans med Luleå Energi, kan erbjuda våra medlemmar och gäster möjligheten att ladda sina bilar på golfklubben samtidigt som de njuter av vår underbara anläggning, säger Adam Wozniak, vd och Klubbchef.